Naše jedenáctiletá dcera si již několik let velmi intenzivně okusuje nehty. Dává přednost těm na nohách a často ji uspokojí, až když teče krev. Ale i na rukou jsem jí nehty nestříhala ani nepamatuji. Evergreenem je okusování nehtů na noze před spaním. Asi před rokem začala okusovat dokonce i dřevěnou zábranu na své posteli. To už jsem byla opravdu zoufalá. Sice jsem již dříve zkoušela různá miminkovská kousátka, která se používají při prořezávání prvních zoubků, ale o ta dcera vůbec nejevila zájem.
Velmi mě proto zaujal leták, který jsme dostali v naší speciální škole – jednalo se o různá kousátka i pro starší děti a logopedické pomůcky. Na webu „kousáku“ jsem se jako jednu z prvních informací dozvěděla, že kousání je potřeba, kterou nelze zakázat. Okusování nehtů, kloubů, oblečení či tužek často slouží k uklidnění, zmírnění a autoregulaci stresu a k lepšímu soustředění na úkoly a jiné aktivity. A to bylo přitom doma zoufalých zákazů! Po prostudování webu kousak.com, jsem vybrala jeden přívěsek a jeden náramek. Trochu jsem váhala ohledně ceny (přívěsky např. 240 – 500 Kč), nebyla jsem si po předchozí zkušenosti jistá, zda“ kousáky“ dcera přijme. „Kousáky“ dorazily ve velmi krátké době k nám domů a byla jsem moc zvědavá, jak se bude dařit dceru přesměrovat na žvýkání a okusování.
Začátek byl velmi slibný, dceři se materiál líbil, zaujaly jí zejména výstupky, které jsou na povrchu a snažila se je ukousnout. Asi měsíc se nám dařilo dceřinu pozornost vždy přesměrovat na kousátka, ale postupně o ně ztrácela zájem. Nyní je přijme většinou pouze před spaním, tak 2-3x týdně. Nechci to vzdát a plánuji ještě vyzkoušet větší tvrdost kousátka. Je totiž možné, že dceru již měkčí materiál neuspokojuje. Nesnese také nic na krku, takže určitě budeme vybírat typ, který je větší a bude pouze na držení v ruce.
A ještě pár shrnujících informací na závěr. Na webu naleznete opravdu širokou nabídku kousátek – to se týká zejména tvaru, ale i možnosti umístění nebo použití (přívěsek, náramek, „do ruky“, násada na tužku), tvrdosti (3 stupně, vždy odlišené barevně) nebo povrchu (hladký, s výstupky). Plusem je určitě dostatek informací, jaký typ kousátka vybrat, případně je zde i nabídka osobní konzultace nebo se rovnou můžete přihlásit na workshop. Všechny pomůcky jsou vyrobené z pryže zpracované pro medicínské účely. Materiál neobsahuje žádné olovo, ftaláty, PVC, BPA ani latex. Firma nabízí i funkční logopedické pomůcky. Patří mezi ně Z-Vibe (logovibrátor s 35 nástavci pro terapii v domácím prostředí), krmící a učící lahve s velmi důmyslným systémem slámek a ventilů a náustky pro efektivní nácvik sání.
– jn –