Se zářijovým nástupem do školy není občas marné vzpomenout si na letní zážitky a zkušenosti, o něž se mohou děti ve škole podělit se svými spolužáky. Pro děti s postižením jsou dle mě zážitky, které mohou sdílet s ostatními, významným prvkem, jak se mohou zapojit do kolektivu a cítit se jako ostatní. Takovou příležitostí je třeba letní příměstský sportovní tábor pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami pořádaný příslušnou katedrou Fakulty tělesné výchovy a sportu (dále jen FTVS) Univerzity Karlovy.
Celé léto týden co týden běží při FTVS příměstské tábory pro zdravé děti. Jeden z týdnů je vyhrazen pro děti se speciálními potřebami, ale i jejich sourozence. Těšení se na tábor začíná o více jak měsíc dopředu, kdy si děti mohou vybrat z jídelníčku na každý den oběd. Rodič dostane podrobný dotazník, kde vyplní všechny potřeby svého dítěte, včetně toho, zda a jak intenzivně k sobě potřebuje dítě asistenta.
Letos tým zkušených vedoucích a odhodlaných asistentů vedený hlavní vedoucí Klárou Daďovou a zdravotnicí, příznačně s plackou Ferdy Mravence, Ilonou Pavlovou umožnil dětem vžít se do pocitů sportovců chystajících se na letní paralympiádu v Tokiu. Každý den se věnovali několika sportům všemožně variovaným pro potřeby všech účastníků tábora. V rámci poobědové relaxační pauzy si tvořili dresy, čelenky či mávátka pro slavnostní nástup na olympiádě, seznamovali se s japonskými zvyklostmi nebo základy japonštiny.
Rodiče dostávali každý večer elektronicky odkaz na fotky se zprávou, co ten den děti zažily (včetně fotky oběda :-)). Zážitků bylo tolik, že i výřečným dětem vždy fotky připomněly něco, co pro zdravou únavu či mnoho jiných dojmů říci zapomněly.
Velké díky všem organizátorům. Kéž by takových mimořádných akcí pro děti se speciálními potřebami bylo více.
Poznámka redakce: další reportáž z tábora si můžete přečíst na webu Univerzity Karlovy.