Přinášíme shrnutí toho nejdůležitějšího, co se v Péči bez překážek událo v roce 2024.
Noc důstojnosti

V pondělí 8. ledna 2024 jsme se zúčastnili Noci důstojnosti, abychom si připomněli tragickou smrt Doroty Šandorové. Kolegyně Jarmila Neuwirthová na akci přednesla projev, který shrnuje naše dlouhodobé zkušenosti s nedostupností služeb pro děti s postižením a jejich rodiny.
Advokační práce zaměřená na rozvoj kapacit denních stacionářů v Praze
Už od roku 2023 hledáme cesty, jak navýšit kapacity denních stacionářů v Praze, a pokračovali jsme v tom i v průběhu celého roku 2024. Problematiku jsme prezentovali na sociálním výboru MČ Praha 7 a MČ Praha 10. Ohledně rozšíření kapacit jejich denního stacionáře jsme jednali se zástupci Diakonie.
Začátkem roku jsme také uzavřeli Memorandum o spolupráci na vzniku denního stacionáře s organizacemi Dobromysl a Pink Crocodile.
Velkou překážkou pro budování nových denních stacionářů je nedostatek vhodných prostor. V průběhu roku jsme se proto sešli se zástupci MČ Praha 13, MČ Praha 17 a MČ Praha Slivenec. S žádostí o zprostředkování prostor pro denní stacionář jsme se obrátili i na náměstkyni primátora A. Udženija. Výsledkem byla nabídka vily v Praze Lahovicích. Organizace Dobromysl vyhodnotila vilu jako vhodnou pro denní stacionář a na podzim podepsala nájemní smlouvu. V listopadu již proběhla schůzka se zájemci o nový denní stacionář, který by měl začít fungovat na jaře 2025.
Účast na tvorbě nového Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Praze
V lednu jsme se zapojili do pracovních skupin k tvorbě nového Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Praze. Jednalo se o pracovní skupiny: Služby sociální péče u osob se zdravotním znevýhodněním, tělesným, mentálním či kombinovaným postižením a u osob s chronickým onemocněním a Podpora a péče u osob vyžadujících vysokou míru podpory.
V březnu jsme se zúčastnili obou na veřejných setkání – k oblasti služeb sociální péče a k oblasti služeb sociální prevence a služeb sociálního poradenství. A začátkem září jsme v rámci veřejného připomínkového řízení zaslali odboru sociálních věcí naše připomínky k návrhu nového Střednědobého plánu.
Ostatní advokační aktivity
- Na únorovém jednání Zastupitelstva jsme interpelovali náměstkyni primátora A. Udženija s dotazem, jaké podnikne kroky k navýšení kapacit sociálních služeb v Praze.
- V únoru jsme hodnotili první rok fungování nové pražské koalice (tisková zpráva).
- V březnu jsme se zapojili do procesu komunitního plánování rozvoje sociální služeb v MČ Praha 9.
- Zapojili jsme se do debat o obnovení case managementu v Praze.
- V květnu jsme se zúčastnili v Poslanecké sněmovně kulatého stolu na téma: Co potřebují pečující rodiče.
- Po celý rok jsme se účastnili jednání Výboru pro rodinnou politiku a sociální oblast ZHMP.
Podpora rodičů při osamostatňování dětí se zdravotním znevýhodněním
Na podzim jsme zahájili projekt Vykročení k osamostatňování, který je zaměřený na podporu rodičů při osamostatňování jejich dětí se zdravotním znevýhodněním. Program je tentokrát určený rodičům mladších dětí od 5 do 12 let. Na podzim 2024 proběhlo pět společných setkání zaměřených na různá témata, která s osamostatňováním souvisí.
Storytellingová videa
Díky grantové výzvě Storytelling nadačního fondu Abakus s námi fotograf a kameraman Zdeněk Chaloupka nafotil sérii fotek a natočil tři videa. První video je o našem spolku a o tom, co děláme. Cílem druhého videa bylo vysvětlit advokační práci (budu ráda, když nám dáte vědět, zda se nám to povedlo). A ve třetím videu představujeme službu online fyzioporadenství pro pečující. Více informací k výzvě se dočtete v samostatném článku.
Den s Péčí bez překážek
5. října 2024 odpoledne proběhl Den s Péčí bez překážek. Po oficiálním zahájení (záznam je dostupný na youtube) následovala neformální část, kdy měli přítomní možnost si popovídat a posdílet své aktuální radosti i starosti spojené nejen s péčí. Zájemci si mohli nechat pomalovat obličej nebo se vyfotit ve fotokoutku. Nakonec se umoudřilo i počasí, takže jsme mohli rozdělat oheň a opéct si při poslechu hudby špekáčky a trdelníky.

Fyzioporadenství
Během roku 2024 fyzioporadna pomohla 44 různým lidem, někteří se na ní obraceli i opakovaně. Poradenství probíhalo nejčastěji prostřednictvím e-mailu, následovali zprávy přes aplikaci WhatsApp a telefonáty. Nejčastěji se na fyzioporadnu obraceli lidé kvůli akutním nebo chronickým problémům s pohybovým aparátem a kvůli doporučení vhodných kompenzačních pomůcek a doplňků.
Plavání
V průběhu roku 2024 proběhlo 107 lekcí plavání (31 v Rehaklubu a 76 v Jedenáctce). Zúčastnilo se jich celkem 24 dětí s různými druhy postižení (genetické syndromy, DMO, PAS…). Některé děti byly plavat jen jednou nebo dvakrát, jiné naopak chodily plavat pravidelně (18 plaváčků absolvovalo 5 a více lekcí). Průměrně bylo na každé lekci 2,87 plaváčka.
Psalo se o nás
Na přelomu roku vyšla kniha s název souostroví / postižení / veřejnosti od autorů Dany Hradcové a Michala Synka. Kniha se věnuje problematice ústavní péče o lidi se zdravotním znevýhodněním, v jedné kapitole je ale zmíněno naše úsilí o vznik odlehčovací služby Grébovka.
Rozvoj organizace a péče o tým
- V létě jsme začali používat CRM systém Péče o dárce.
- Místo teambuildingu jsme si pro sebe udělali dvě relaxační setkání. A na konci roku jsme zavedli pravidelné supervize týmu.
- V září jsme absolvovali mediální workshop s Helenou Bartošovou.
- V rámci Akademie JDI se průběžně vzděláváme v tématech, která souvisí s komunitními sociálními službami.